کد خبر1074

فرهنگ صرفه‌جویی باید در تمام حوزه‌ها نهادینه شود

یکم خردادماه،روز بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف، بهانه‌ای برای تكرار اهمیت استفاده مؤثر و مطلوب از زمان، امكانات، سرمایه، فرصت‌ها و نیروی انسانی در جهت تولید، بهینه‌سازی مصرف و در نتیجه، رسیدن به رشد و شكوفایی همه جانبه اقتصادی و اجتماعی در جامعه است. اگر چه اقتصاد مقاومتی روشی برای مقابله با تحریمهای اقتصادی علیه یك منطقه یا كشور است كه میخواهد با كمترین وابستگی به خارج از كشور در خصوص نیازهای اساسی خود مستقل عمل كند اما نقش بهره‌وری در این موضوع بسیار اهمیت فراوانی را به همراه خواهد داشت که یكی از مقولههای مهم آن تكیه بر ظرفیتهای داخلی  برای رسیدن به جهش تولید است. به نظر میرسد بهترین راه پیشبرد امور كشور و زندگی خانوارها روش صرفهجویی با تاكید بر بهره‌وری باشد تا با تكیه بر توانمندیهای كشور و نیرویانسانی مانند گذشته سربلند بیرون بیاییم. لذا بر آن شدیم تا گفتگویی با مهندس محسن قدس معاون تولید سایپاسیتروئن در این خصوص داشته باشیم که توجه حوانندگان محترم را بدان جلب مینماییم.

 

 گامهای اساسی در مدیریت مصرف انرژی  و بهینهسازی مصرف چیست؟

همانطور که میدانید صرفهجویی به معنی استفاده‌نکردن نیست بلکه تأکید بر درست و بجا  استفاده کردن از منابع و امکانات موجود است که این مهم نیازمند عزم همگانی است و همه بخشها در آن نقش دارند. امروزه انرژی در کنار سرمایه و نیرویانسانی به عنوان یکی از عوامل اصلی تولید است و استفاده از مکانیزمهایی در تولید که مصرف انرژی را کاهش دهد بسیار حائز اهمیت است. مصرف انرژی در جهان رو به افزایش است، اما سرانه مصرف و اتلاف انرژی در کشورهای در حال توسعه مانند ایران نسبت به متوسط جهانی بسیار بالاست، که دلایل آن عدم آگاهی با مدیریت مصرف و بهرهوری و استفاده از روشهای قدیمی و سنتی و در آخر، عدم استفاده از تکنولوژی نوین و استاندارد بجای تکنولوژی قدیمی است که ریشه در ارزان بودن قیمت سوخت ومنابع انرژی در ایران دارد. پس سه گام اصلی در کاهش مصرف انرژی،

1- اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی فراگیر

2- تغییر و اصلاح فرایندها و روش‌های قدیمی مثل استفاده از لامپ LED بجای لامپ‌های رشته‌ای قدیمی و ...

3- بهینه و بروزکردن ابزار آلات و تجهیزات تولیدی با مصرف کمتر انرژی است. بطور کلی من معتقدم بهره‌وری نه تنها در تولید، بلکه باید در همه بخش‌ها و حتی از خانه‌های ما شروع شود. در کشور ما برخلاف کشورهای توسعه یافته بیشترین مصرف برق در بخش خانگی یعنی در بخش غیر مولد صورت می‌گیرد که با اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی نحوه صحیح مصرف، و همه باهم باید از هدررفت این سرمایه عظیم ملی جلوگیری کنیم.

اهداف از پیش تعیین‌شده در شرکت سایپاسیتروئن در موضوع مدیریت بر صرفهجویی به چه صورتی است؟

اهداف کلان مدیریت و صرفهجویی مصرف انرژی در شرکت سایپاسیتروئن بخوبی شناسایی شده و بطور کلی با کاهش میزان مصرف انرژی (برق و گاز) نسبت به خط مبنای بصورت سالانه تعریف شدهاند که بر اساس شاخصهای اندازهگیری، کاهش یک درصد میزان مصرف برق (کیلو وات ساعت) نسبت به خط مبنای برق و کاهش مصرف گاز (متر مکعب) به میزان 5/0 درصد نسبت به خط مبنای گاز است.  شرکت سایپاسیتروئن به منظور دستیابی به اهداف تعیین شده فرصتهای بهبود را شناسایی و اولویتبندی نموده است که با توجه به شرایط مالی شرکت، طرحهای اقدام به مرور و بر اساس اولویتها  عملیاتی خواهند شد.

 

سایپاسیتروئن در حوزه کاهش هزینه حوادث و سلامت کارکنان (به عنوان یکی از مصادیق صرفهجویی) چه رویکردی اتخاذ کرده است؟

تأکید مدیریت شرکت همواره به حفظ سلامت جسمی و روحی کارکنان بوده است. در حقیقت سرمایه انسانی اصلیترین و با ارزشترین دارایی سازمان است که به مدیریت و حفظ سلامتی و شادابی برای خود نیاز دارد. آمار حوادث نیرویانسانی از سال ١٣٩٧ با ترویج فرهنگ ایمنی و مشارکت خوب کارکنان، ارزیابی مجدد حوادث پُرتکرار، آشنایی همکاران با مخاطرات شغلی و استفاده مؤثر از لوازم حفاظت فردی با کاهش محسوسی مواجه گردید و امیدوارم طبق برنامه تنظیم‌شده تا پایان سال ١٣٩٩ ضمن کسب شاخص، شاهد حادثه منجر به جراحت و صدمه برای همکارانمان نباشیم.

 

 شناسایی نقاط قوت و فرصت بهبود مدیریت انرژی  از طریق چه روش‌هایی صورت می‌پذیرد؟

بر اساس نتایج آدیت سیستم مدیریت کیفیت در سال ٩٦ شرکت سایپاسیتروئن تصمیم به ارائه طرح واکنشی به عنوان استقرار سیستم مدیریت انرژی نمود که هر ساله مطابق با الزامات این سیستم اقدام به شناسایی ریسک‌ها و فرصت‌ها و آنالیز  آنها در حوزه مدیریت انرژی بر اساس جدول SWOT می‌نماید. به طور کلی هدف از استقرار سیستم مدیریت انرژی، توانمندسازی شرکت برای ایجاد سیستم‌ها و فرایندهای لازم به منظور نظارت مستمر بر عملکرد انرژی سازمان و پیاده‌سازی آن بر پایه بهینه کردن استراتژی مصرف انرژی، کاهش هزینه‌ها و نیز بهبود جایگاه و و مزیت رقابتی سازمان با توجه به اخذ گواهینامه‌های بین‌المللی است.

 

به نظر شما چرا به بهره‌وری نیاز داریم؟

باید توجه داشته باشیم که تمام منابع و امکانات موجود (برق، آب، گاز، سوخت) با محدودیت مواجه هستند و هزینه‌های تأمین آنها بسیار بالاست و تنها با استفاده بهینه و صحیح می‌توانیم به توسعه کشور کمک کنیم. ابزارها و روش‌های نوآورانه بسیاری در صرفه‌جویی مصارف برق، آب، گاز و سوخت شناسایی و به کار گرفته شده‌اند؛ مثل عدم استفاده از وسایل پرمصرف در ساعات اوج مصرف برق، بستن درب‌های سالن‌ها و استفاده از لباس مناسب فصل به جهت مصرف صحیح گاز، و در خصوص مصرف آب استفاده از آبیاری قطره‌ای. با این همه مهمترین ابزار که برای همه موارد عنوان شده مشترک است در مرحله اول آموزش همگانی روش‌های صحیح مصرف و دوم تغییر باورها و سوم مداومت در اجراء و ترویج آن در جامعه است، به عبارتی همان جمله معروف که می‌گوید «تکرار بکارید»،«عادت درو کنید» و«عادت بکارید»،«فرهنگ درو کنید» باید عملی شود تا فرهنگ صرفه‌جویی در تمام حوزه‌ها نهادینه شود.

 

شرکت سایپا‌سیتروئن از لحاظ مدیریت بهره‌وری در بین  شرکت‌های گروه سایپا چه جایگاهی دارد؟

شرکت سایپا‌سیتروئن در بین ١٨شرکت گروه، جزء٧ شرکت دارای گواهینامه استاندارد سیستم مدیریت انرژی بوده که با استفاده از پتانسیل داخلی سازمان و بدون استفاده از مشاور، موفق به اخذ گواهینامه و نگهداشت سیستم مدیریت انرژی شده است. همچنین بر اساس جلسات برگزار شده درکارگروه مدیریت انرژی گروه، اقدامات صورت گرفته شرکت سایپا‌سیتروئن در راستای کنترل و مدیریت مصرف انرژی ارائه گردید که بسیار ارزنده تلقی گردید و مورد تقدیر سایر اعضاء کار گروه قرار گرفت. همچنین شرکت سایپا‌سیتروئن موفق به اخذ لوح‌های تقدیر و پاداش مشارکت در مدیریت مصرف انرژی در اوج بار شبکه از طرف مدیریت محترم عامل برق منطقه‌ای اصفهان شده است.


آخرین خبرها
سایپاسیتروئن بر فراز قله چال آذران
23
شهریور
1399
سایپاسیتروئن بر فراز قله چال آذران

اعضای تیم کوه‌نوردی سایپاسیتروئن به قله « چال آذران» صعود کردند

ادامه مطلب
ساخت ماستیک‌زن اتومات درب موتور در سایپاسیتروئن
5
شهریور
1399
ساخت ماستیک‌زن اتومات درب موتور در سایپاسیتروئن

پروژه طراحی و ساخت ماستیک‌زن اتومات درب موتور در سایپاسیتروئن به بهره‌برداری رسید.

ادامه مطلب
فراخوان معرفی ارزشهای سازمانی در سایپاسیتروئن
1
شهریور
1399
فراخوان معرفی ارزشهای سازمانی در سایپاسیتروئن

رئیس اداره تحقیقات و بهره‌وری شرکت سایپا سیتروئن از شروع فاز سوم پروژه ارزش‌های سازمانی با هدف نهادینه سازی ارزشها در رفتار کارکنان، در این شرکت خبر داد

ادامه مطلب